Od czego zależy trwały uszczerbek na zdrowiu?

Trwały uszczerbek na zdrowiu jest nieodwracalnym upośledzeniem w funkcjonowaniu narządu ciała lub organizmu jako całości wynikającym z jego uszkodzenia lub zaburzeń w wewnętrznych procesach fizjologicznych. Oznacza to, że nie każda zmiana tego rodzaju pozostawia trwały fizyczny ślad i wówczas mamy do czynienia z uszczerbkiem o charakterze okresowym (przejściowym).

Wartość uszczerbku na zdrowiu wynikającego z wypadku, czyli na skutek zewnętrznej siły wywołującej urazy, wyrażona procentowo zależy od wielu czynników, wśród których sprawy zdrowia nie zawsze grają najważniejszą rolę.

Oto kilka spraw jakie towarzyszą orzekaniu o uszczerbku na zdrowiu po wypadkach:

 1. Trwałe zmiany jakie pozostają w organizmie po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Wpływ na nie mają np. z charakter złamania (z przemieszczeniem? z odłamami? otwarte?), zastosowane zabiegi i lekarstwa, zdolności naprawcze organizmu (różnimy się pod tym względem i to bardzo), dieta …
 2. Dokumentacja medyczna jaką orzecznik tudzież komisja lekarska znajdzie w aktach. Obecność poszkodowanego na komisji często służy tylko potwierdzeniu tożsamości, a badanie polega na przejrzeniu akt szkody.
 3. Rodzaj polisy, która jest podstawą do odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu (NNW? OC? ZUS?). Zależnie od typu polisy, do sporządzenia protokołu z badania zostanie użyta przypisana do niej tabela uszczerbków.
 4. Kwota jaką można uzyskać za każdy % (również zależna od rodzaju polisy). Im większe kwoty wchodzą w grę, tym większa skłonność orzeczników zatrudnianych przez zakład ubezpieczeń do trzymania się dolnych stref tabeli. Każdemu urazowi przypisany jest trwały uszczerbek w formie widełek od … do … %
 5. Kultura osobista oraz dyspozycja psychofizyczna, czyli nastrój zarówno lekarza jak i poszkodowanego w dniu badania. Utarczki słowne z lekarzem w takich okolicznościach należy sobie raczej darować.

61c49985da440a09cc711b3a3652704e

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Wykop
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Poleć
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólna, Uszczerbek na zdrowiu i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.