Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej

Utrata bliskiej osoby zawsze wiąże się z bólem, cierpieniem i innymi negatywnymi odczuciami. Sprawę zwykle pogarsza nagłe, niespodziewane  odejście z jakim mamy do czynienia w wypadkach komunikacyjnych.

Jeżeli śmierć w wypadku drogowym jest wynikiem niedozwolonego czynu innego użytkownika drogi, można mówić o naruszeniu istotnych dóbr osobistych. Każdy bowiem ma prawo do życia w pełnej rodzinie, do posiadania małżonka, rodziców, dzieci, …

Konsekwencją naruszenia tego prawa jest konieczność zrekompensowania wyrządzonych szkód poprzez stosowne odszkodowanie, a od 2008 roku także zadośćuczynienie, które obejmują:

 1. wszelkie koszty związane z organizacją pochówku (art. 446 §1),
 2. rentę wynikającą z obowiązków alimentacyjnych zmarłego (art. 446 §2),
 3. odszkodowanie za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej (art. 446 §3),
 4. zadośćuczynienie za doznaną krzywdę (art. 446 §4 ? obowiązuje od 03.08.2008 r.).

Pieniądze uzyskane w formie odszkodowania i zadośćuczynienia pomagają rodzinie zmarłego przystosować się do nowej, trudnej sytuacji. Nie ma żadnego powodu, żeby traktować to w jakichkolwiek innych kategoriach, co czasami jest sugerowane.

Kwoty wypłacane w ramach odszkodowania z oc za śmierć osoby bliskiej w każdym przypadku są ustalane indywidualnie. Ich wysokość zależy od relacji materialnych i emocjonalnych istniejących pomiędzy zmarłym, a osobą uprawnioną do odszkodowania i zadośćuczynienia.

Polubownie na podstawie wniosku o odszkodowanie wypłacane są najczęściej sumy na poziomie 25 – 50 tys. zł dla każdego uprawnionego członka rodziny. Bywają jednak propozycje nie przekraczające 10 tys. zł, a w dobrze uzasadnionych przypadkach sięgające nawet 100 tys. zł.

Jak to już się przyjęło w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych z oc, postępowanie sądowe przeciwko zakładowi ubezpieczeń niemal zawsze przynosi lepsze rezultaty.
Zwłaszcza teraz, gdy wysokość zadośćuczynienia za śmierć dopiero się kształtuje warto sprawdzić możliwości związane z procesem cywilnym.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Wykop
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Poleć
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Odszkodowanie z oc, Ogólna i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.