Kiedy odszkodowanie z OC jest dla Ciebie?

Odszkodowanie z oc, podobnie jak w przypadku każdej polisy ubezpieczeniowej jest wypłacane, gdy zajdą okoliczności przewidziane w warunkach ubezpieczenia. W przypadku odszkodowania z oc ta oczywista zasada wymaga szerszego wyjaśnienia, bo ubezpieczony i uprawniony do odszkodowania to zupełnie inne osoby, które często w ogóle się nie znają.
W związku z tym nadal bardzo wielu poszkodowanych w wypadkach drogowych nawet nie zdaje sobie sprawy, że są uprawnieni do odszkodowania z oc.

Na wstępie warto podkreślić, że obowiązkowość ubezpieczenia oc gwarantuje jednakowy, w miarę wysoki poziom ochrony ubezpieczeniowej dla wszystkich. Suma gwarancyjna, tj. górna granica odpowiedzialności zakładów ubezpieczeń kształtuje się w tej chwili na poziomie 1,5 mln euro na jedno zdarzenie, a już niedługo, po dostosowaniu do wymogów unijnych, sięgnie 5 mln euro.

odsykodowanie ocZa co odszkodowanie z oc?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (oc) posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje spowodowane przez te pojazdy:
a) szkody materialne (np. uszkodzenie błotnika),
b) szkody osobowe (np. złamanie kości).

W zakresie szkód zdrowotnych (b), które są przedmiotem tego artykułu, polisa oc obejmuje odszkodowanie i zadośćuczynienie za:

 • obrażenia ciała mierzone uszczerbkiem na zdrowiu;
 • towarzyszące obrażeniom odczucia psychiczne – ból, cierpienie, poczucie krzywdy, …
 • koszty jakie należy ponieść w związku z leczeniem i rehabilitacją osoby poszkodowanej;
 • zmniejszenie lub utratę zdolności zarobkowej, konieczność przekwalifikowania zawodowego, …
 • zwiększenie potrzeb osoby poszkodowanej i utratę innych korzyści;
 • złagodzenie cierpienia i pogorszenia warunków bytowych rodziny po śmierci w wypadku osoby bliskiej.

Źródło odszkodowania z oc
Każdy kierujący samochodem ryzykuje wejście w zbyt bliski kontakt z innymi użytkownikami dróg i spowodowanie wypadku drogowego. Polisa oc chroni sprawcę wypadku lub kolizji przed finansowymi konsekwencjami niezamierzonego spowodowania szkody u innej osoby, czyli przed zapłatą odszkodowania z własnej kieszeni.

Osoba, której przytrafi się rola sprawcy wypadku nie otrzyma, żadnej bezpośredniej korzyści, ale nie będzie musiała wydać z własnej kieszeni pieniędzy na odszkodowanie dla osoby uprawnionej.
Polisa oc sprawcy jest źródłem pieniędzy dla innych uczestników wypadku.

Dla kogo odszkodowanie z oc?
Pieszy, rowerzysta, pasażer, … każdy, komu zdarzyło się uczestniczyć w wypadku drogowym z udziałem pojazdu podlegającego obowiązkowi ubezpieczenia oc i ponieść szkodę w postaci obrażeń ciała jest uprawniony do odszkodowania i zadośćuczynienia z polisy oc pod jednym warunkiem: kierowca samochodu został uznany za winnego, tzn. jest sprawcą wypadku. Wystarczający przy tym jest obowiązek ubezpieczenia pojazdu, a fakt (nie)zapłacenia składki nie ma dla poszkodowanego większego znaczenia.

W przypadku zderzenia dwóch lub większej liczby aut uprawniony oczywiście jest także kierowca samochodu, który nie jest sprawcą wypadku.

Warto tu podkreślić, że osoba poszkodowana nie ma obowiązku posiadania jakiegokolwiek ubezpieczenia, żeby otrzymać odszkodowanie z polisy oc sprawcy.

Dla poszkodowanego uprawnienie do złożenia wniosku o odszkodowanie z oc wynika z urzędowego potwierdzenia udziału w wypadku drogowym. Najlepiej jeśli będzie to adnotacja w notatce policyjnej lub zaświadczenie z pogotowia ratunkowego albo szpitala.

Generalna zasada końcowa: odszkodowanie z oc jak każde inne otrzymują tylko osoby, które złożą wniosek o odszkodowanie ? samodzielnie lub z pomocą pełnomocnika. Nie istnieje żadna instytucja, urząd, organizacja, które sprawiają, że poszkodowany otrzymuje odszkodowanie bez wyrażenia takiej woli.

Opisane w tym artykule zasady dotyczące odszkodowania z odpowiedzialności cywilnej dotyczą też innych sytuacji życiowych. Kodeks cywilny mówi, że każdy kto wyrządził szkodę innej osobie jest zobowiązany do jej naprawienia.

Istnienie polisy oc jest tylko ułatwieniem dla poszkodowanego, bo to gwarantuje, że po udowodnieniu uprawnień i rozmiarów szkody pieniądze zostaną wypłacone przez zasobną instytucję ? zakład ubezpieczeń. Tym samym odpada dochodzenie roszczeń od osoby fizycznej dysponującej dużo bardziej ograniczonymi środkami finansowymi.

Spodobał Ci się artykuł?

Zostaw komentarz poniżej.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Wykop
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Poleć
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Odszkodowanie z oc, Ogólna i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Kiedy odszkodowanie z OC jest dla Ciebie?

 1. kamil pisze:

  Fajny artykuł w prosty sposób wyjaśnia za co należy się nam odszkodowanie