Uszczerbek na zdrowiu

Procentowy uszczerbek na zdrowiu mimo wielu zastrzeżeń i powszechnego odżegnywania się od tego jest głównym wskaźnikiem przy obliczaniu wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia w ramach odpowiedzialności cywilnej sprawcy wypadku.

Cierpienie nie jest logiczne

To prawda, nie ma prostej zależności pomiędzy uszczerbkiem na zdrowiu poszkodowanego wynikającym z odniesionych obrażeń i sumą odszkodowania z oc, a tym bardziej zadośćuczynienia potocznie nazywanego stratami moralnymi.

Dotąd nie wymyślono miernika bólu, cierpień fizycznych i psychicznych, poczucia krzywdy, itp.  Dla logicznych umysłów te pojęcia są abstrakcyjne i niepoliczalne. Dlatego w praktyce każdy poszukuje punktu odniesienia, na którym można się oprzeć, zmierzyć, zakwalifikować, przypisać jakieś konkretne wielkości.

Z medycznego punktu widzenia utrata sprawności fizycznej i zdrowia jest policzalna. Zależy od rodzaju urazu, rozległości uszkodzeń ciała, stopnia dysfunkcji narządów, itp. Lekarze zapewne potrafią wskazać więcej wytycznych, którymi się kierują, ale tym nie będziemy się zajmować.

Nawet jeśli oficjalnie nie ma mowy o ścisłej zależności między uszczerbkiem na zdrowiu a świadczeniami odszkodowawczymi z oc i tak wszyscy posiłkują się tym wskaźnikiem w większym lub mniejszym stopniu.

Jak określić uszczerbek na zdrowiu zanim zbierze się komisja lekarska?Podaj imię:

Podaj swój email:

Zapisując się zgadzasz się z polityką prywatności.


Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Drukuj
  • email
  • PDF
  • Poleć
  • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólna, Uszczerbek na zdrowiu i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*  Tak, zapisuję się także na listę mailingową i zgadzam się z polityką prywatności

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>